Chcesz zbić piątkę z papieżem?

Chcesz zbić piątkę z papieżem? Zwiększ swoje szanse. Oficjalna instrukcja to jedno. Ja dodatkowo dzielę się z Tobą wskazówkami, które wolałabym znać przed moją wizytą w Watykanie.

Co zrobić, aby pobłogosławił Cię papież Franciszek?

Są trzy możliwości zobaczenia papieża Franciszka w Watykanie. Możesz wziąć udział w generalnej audiencji papieskiej, odmówić z wiernymi Anioł Pański albo uczestniczyć we mszy świętej. Jeśli chcesz poznać oficjalną instrukcję – szczegółowe informacje są dostępne poniżej. Jeśli już ją znasz, ale chcesz odkryć wskazówki, które pozwolą Ci zrobić to sprytniej – przejdź na koniec posta.

Na początku sprawdź Kalendarium -> Kalendarium 2017, aby upewnić się, czy papież rezyduje w Rzymie oraz dokładne daty planowych wydarzeń.

Odbierz darmowe wejściówki.
Czy są potrzebne? To zależy.
Poniżej informacje zaczerpnięte ze strony Prefektury Apostolskiej.

Generalne audiencje

dig
Generalna audiencja papieża Franciszka w Watykanie. Po bokach sektory dla gości specjalnych.

Mniej niż 10 biletów:  odbiór bez uprzedniej rezerwacji bezpośrednio od Szwajcarskiej Gwardii przy Bronze Doors (Brązowe Drzwi) zaraz za kontrolą bezpieczeństwa przy Bazylice św. Piotra. Kiedy? Dzień wcześniej między 15:00 a 19:00 w lecie oraz między 15:00 a 18:00 zimą lub w dniu mszy między 7:00 a 15:00 (lub 10:00 wg innej notatki).

Więcej niż 10 biletów lub chęć wcześniejszej rezerwacji: należy wypełnić formularz i wysłać go faksem do Prefektury. Dane kontaktowe znajdują się na środku podanej strony. Do odebrania w godz. 15:00-19:30 w dniu poprzedzającym generalną audiencję albo od 8:00 do 10:30 w dniu audiencji.

Mapka z oznaczonym miejscem odbioru.

Szczegóły
Zwykle audiencje odbywają się w środy o godz. 10. Papież udziela krótkiej nauki w języku włoskim, ale także po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku i polsku. Pozdrawia i błogosławi tych którzy przybyli, ich rodziny a także dewocjonalia. Na koniec odmawiana jest modlitwa w języku łacińskim. Później papież udaje się do sektora z gośćmi specjalnymi, a około godziny dwunastej odjeżdża papamobile, pozdrawiając wszystkich zgromadzonych.

dav
Widok na „drugi sektor” z miejscami siedzącymi.

Msza w Bazylice lub na Placu św. Piotra

Bazylika

1-6 biletów : bezpośrednio od Szwajcarskiej Gwardii przy „Bronze Door” zwykle na 3 dni przed mszą.  Godziny: 8:00-20:00 latem i 8:00-19:00 zimą.

>10 biletów : zdecydowanie potrzebujesz rezerwacji, którą dokonasz poprzez formularz – proces jak w przypadku generalnych audiencji. Odbiór zwykle 1-3 dni przed mszą.

Jeśli chcesz zapewnić sobie miejsce przy ołtarzu z możliwością sfotografowania apieża z bliska przybądź na miejsce wcześniej. Sugerowany czas – 1 do 3 godzin przed rozpoczęciem. Pamiętaj o bramkach bezpieczeństwa (jak na lotnisku) – nie zabieraj ostrych przedmiotów i przygotuj się na kolejkę.

Plac św. Piotra

Plac św. Piotra może pomieścić więcej osób niż sama Bazylika dlatego możliwe jest wtedy uczestniczenie we mszy bez biletu – stojąc. Jeśli chcesz zająć miejsce siedzące potrzebujesz wejściówki, którą można odebrać wchodząc na mszę.

Bilety nie dają gwarancji uczestnictwa oraz dostępności miejsc siedzących. Najważniejszym czynnikiem jest kolejność przybycia – im wcześniej tym lepiej. Może się zdarzyć, że Bazylika lub Plac będzie wypełniony i straż odmówi wejścia pomimo posiadania biletu.

Boże Narodzenie, Wielkanoc : bilety zarezerwuj najlepiej z 6-2 miesięcznym wyprzedzeniem poprzez formularz wysłany faksem.

dig
Bazylika św. Piotra w Watykanie

Anioł Pański z okna Angelus

Jeśli papież przebywa w Rzymie to o godz. 12:00 w niedzielę pojawia się w oknie swojego apartamentu. Krótko przemawia, odmawia Anioł Pański i błogosławi wiernych.
Na to wydarzenie nie obowiązują bilety.

Chcesz zbić piątkę z papieżem?
Zdobądź wejściówkę i przyjdź jak najwcześniej, aby zająć miejsce w sektorze najbliżej schodów – najlepiej w pierwszych rzędach. Po zakończonej audiencji papież rozmawia jeszcze z gośćmi z sektorów specjalnych, ale większość turystów odchodzi, aby stanąć w kolejce do Muzeów Watykańskich. Wtedy możesz podejść na sam początek sektora przy samym przejściu.  Jeśli cierpliwie poczekasz zobaczysz papieża kiedy będzie przechodził do zaparkowanego u podstawy schodów papamobile. Wtedy jest Twoja szansa, aby zobaczyć go z bliska a nawet uścisnąć dłoń. Kluczowe jest to, że papamobile stoi na środku lub po lewej stronie schodów i odjeżdża za Bazylikę po lewej stronie. Stąd najlepszym miejscem wydaje się być lewy górny róg lewego sektora.

Na ostatnią chwilę bez wejściówki?
My wybraliśmy się na audiencję papieską bez uprzedniej rezerwacji wejściówek. Grzecznie ustawiliśmy się w sektorze, gdzie stała reszta turystów. Po chwili zobaczyliśmy, że w sektorze z miejscami siedzącymi jest dużo wolnych miejsc. Podeszliśmy do straży i zapytaliśmy, czy potrzebujemy biletów, aby tam wejść, a straż nas wpuściła. Myślę, że zależało to od frekwencji. W każdym razie, jeśli nie uda się Wam zarezerwować wejściówki lub po prostu wolicie życie na krawędzi to spróbujcie zapytać straż. 🙂Jeśli i Ty masz jakiś patent na wizytę w Watykanie chętnie się o tym dowiem. 🙂

Powodzenia! 🙂
Paulina

 

 

 

5 myśli na temat “Chcesz zbić piątkę z papieżem?

Dodaj własny

 1. Cześć Paulina,
  właśnie planuję podróż do Rzymu w kwietniu z moją Mamą i Twój post bardzo mi się przyda!!! Bardzo chcę, aby moja Mama miała szansę zobaczyć z bliska Ojca Świętego.
  Czy możesz wyjaśnić co masz na myśli pisząc: lewy górny róg lewego sektora (najlepiej tak łopatologicznie jak 3-latkowi 😉 )

  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Jeśli staniesz twarzą do ołtarza i bazyliki to będziesz widzieć sektory podzielone na prawą i lewą stronę oraz od przodu do tyłu ( od przodu czyli najbliżej dostępne przy ołtarzu i schodach). W przybliżeniu jak wyobrażasz sobie kartkę papieru podzieloną na cztery kwadraty to będzie lewy górny róg. Mam więc na myśli ten przedni lewy róg – bliżej poczty Watykańskiej. Opieram to na swoim doświadczeniu z regularnej audiencji. Możliwe, że podczas wybranych Świąt schemat przemieszczania się jest inny. Trzymam kciuki, żeby się udało. 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: