Watykan – Jak To Ugryźć?

Jak najlepiej zaplanować zwiedzanie Watykanu? Czy wystarczy 1 dzień? Czy lepiej to podzielić? Jak zaoszczędzić? Trzeba rezerwować? Rano czy wieczorem? Za darmo czy z biletem? Czy audioguide za 6 się opłaca? 15 minut czy 3 godziny? Gdzie jest wejście? Do muzeum trzeba iść pod górkę? Gdzie jest kareta papieża?

Planując wizytę w Watykanie można się nieźle zakręcić. Dużo informacji, dużo ludzi, zwykle mało czasu.

Wiadomo, że odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY (od czasu, którym dysponujesz). Dlatego postanowiłam zaproponować adekwatne do Twoich możliwości czasowych pakiety, rozpoczynając od najmniej wymagającego.

Pakiet podstawowy = Bazylika

Czy wejście do Bazyliki jest darmowe? Tak, ale trzeba przejść przez bramki bezpieczeństwa.

Jak długo czeka się w kolejce? Słyszałam o spektakularnych kolejkach – szczególnie latem. Polecane jest przyjście w godzinach porannych lub w porze obiadowej.
Kiedy ja zwiedzałam w listopadzie kolejki były, ale nie takie spektakularne.
Przychodząc po godzinie 10 rano, czekałam mniej niż 15 minut do bramek bezpieczeństwa. Na pewno należy podejść do tego z rozsądkiem. Oczywiste jest, że w weekend i dni w których jest możliwość zobaczenia papieża, kolejka jest znacznie większa. Wtedy wszyscy po audiencji ustawiają się od razu w kolejce.

dav
Kolejka do bramek bezpieczeństwa przy Bazylice św. Piotra w Watykanie

Czy warto wydać 6 i kupić audioguide w języku polskim?  Warto.
Audioguide przeprowadzi Cię przez 30 punktów.  Zwiedzanie będzie interesujące, bo ciekawostki i objaśnienia symboliki tworzą kontekst. W przeciwnym razie całkiem możliwe, że zapamiętasz jedynie: „Pieta, turyści z Japonii, grób JPII, turyści z Japonii, noga św. Piotra-muszę dotknąć – uff.”
Jeśli jednak Twój plan zmusza Cię do oszczędności czasu – to zaoszczędź również pieniądze. Zwiedzanie z audioguidem plus czas na zdjęcia to około 2 godziny i więcej.

sdr
Kolejka do Piety w Bazylice św. Piotra

Gdzie kupić audioguide?
Po przejściu przez bramki bezpieczeństwa kieruj się na lewo. Przy schodach prowadzących do Bazyliki znajduje się wejście do punktu informacyjnego, gdzie można kupić audioguide. Dostaniesz go w wersji standardowej lub możesz też ściągnąć aplikację (jeśli masz dostęp do Internetu) i odsłuchiwać z własnego telefonu. Możesz podłączyć swoje słuchawki, a jeśli nie to dostaniesz jednorazowe. W zastaw należy zostawić dowód osobisty.

Czy da się zaoszczędzić zwiedzając we dwoje? 🙂
Jeśli można ściągnąć aplikację na telefon, myślę, że można w takim razie podłączyć do jednego telefonu 2 pary słuchawek na rozdzielaczu. Jeśli zwiedzacie we dwoje. 😉

dav
Audioguide

Gdzie jest grób Jana Pawła II?
W Internecie możecie znaleźć jeszcze przestarzałe informacje o kolejkach do grobu Jana Pawła II, ciasnych korytarzach itp. Grób mieści się w kaplicy św. Sebastiana zaraz za Pietą po prawej stronie zaraz po wejściu do Bazyliki.

dav
Grób Jana Pawła II

Godziny otwarcia Bazyliki: 7:00-19:00 (do 18:00 od października do marca).

Pakiet  rozszerzony = Bazylika + Muzea Watykańskie

Nie przychodząc tu o świcie i tak jesteś w stanie zwiedzić Bazylikę z audioguidem, zrobić wiele zdjęć oraz wstąpić jeszcze do muzeum i mieć tam 3 godziny na zwiedzanie. Zwiedzałam Watykan w listopadzie i o godzinie 16 nie było żadnych kolejek do muzeum.

dav
Muzeum Watykańskie

Bilety: Wejście do muzeum nie jest darmowe. Należy kupić bilet, który kosztuje 16. Jeśli dorzucisz 4 to możesz zarezerwować przez Internet bilet, który pozwala na wejście z pominięciem kolejki.

Gdzie kupić bilet, a raczej gdzie go nie kupować? Nie kupuj biletu na trasie bazylika-muzeum od zaczepiających Cię pośredników. Co chwilę ktoś będzie chciał wzbudzić w Tobie niepokój, mówiąc, że musisz kupić bilet, dlaczego nie masz biletu, gdzie idziesz itp. Bilet kupuje się w budynku muzeum – na pierwszym piętrze.

Zniżki? Klasycznie dla studentów, ale jest także kilka innych specjalnych możliwości. Więcej na stronie.

Jak uniknąć zapłaty? Odwiedź muzeum w ostatnią niedzielę miesiąca – dla pewności sprawdź wyjątki od tej reguły. Zwiedzanie możliwe między godziną 9 a 14 (ostatnie wejście o 12:30).

dig
Muzeum Watykańskie

Jak zwiedzać? Wystawy Muzeum są rozplanowane w ten sposób, że niemal od samego początku wita Cię kartka ze strzałką i napisem „Kaplica Sykstyńska”. Tak jakbyś mógł tam zaraz wejść. Nic bardziej mylnego. Zanim dotrzesz czeka Cię spacer, a kiedy w końcu naprawdę się tam znajdziesz, powiesz „To tutaj? Chyba nie…” Przekona Cię po chwili tłum ludzi z zadartymi do góry głowami. Po kilku lub raczej kilkunastu sekundach Ty też znajdziesz najbardziej znany fragment sceny, myśląc – „jednak to tutaj” jednocześnie zadając sobie pytanie „taki mały?”

dav
Muzeum Watykańskie – schody

Ciekawostki: poza klasycznymi wystawami polecam tę część muzeum w której zebrano wszystkie papa mobile. Szczególnie te starodawne ogromne, bogato zdobione karoce robią duże wrażenie. Jednak nie brakuje tutaj także współczesnych modeli. Koniecznie tu zajrzyj!
Ominęłabym to miejsce, bo zejście do podziemnego garażu jest zupełnie niepozorne i niezbyt zachęcające. Należy wyjść z budynku i kierować się w stronę ogródka. Sprawdź mapkę.

Godziny otwarcia Muzeum: 9:00-18:00 (ostatnie wejście o 16). W niedzielę nieczynne! z wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca. Sprawdź dokładnie tutaj.

Gdzie znajduje się Muzeum? Muzeum jest oddalone od Bazyliki o 15-20 minut drogi piechotą.

Pakiet ultra = Bazylika + Muzeum + Papież

Spróbuj. Szczególnie, jeśli zwiedzasz Watykan w środę. W środy są audiencje papieskie (więcej w tym poście) dlatego Bazylika jest zamknięta na czas tego wydarzenia: zwykle między godziną 10 a 13. Kolejka jest wtedy większa, ale jeśli odpowiednio wcześnie opuścisz sektor i ustawisz się przy bramkach bezpieczeństwa, cały plan powinien się powieść. 🙂 Więcej sposobów, aby zrobić sobie selfie z papieżem, który nie jest białą kropką – tutaj. 🙂

BONUSY = Kopuła, Szopka, Postoffice

Wejście na Kopułę umożliwia nam zrobienie niesamowitych zdjęć z centralnie położonym placem św. Piotra oraz panoramy Rzymu. Kosztuje to 6 i 551 schodków lub 8 i 320 schodków. Godziny otwarcia 8:00-17:00 ( 1.10-31.03) oraz 8:00- 18:00 (1.04 -30.09).

Wychodząc z Bazyliki kieruj się na prawo do wyjścia. Schodząc po schodach, zobaczysz straż papieską na warcie. A kiedy już opuścisz teren Bazyliki (nie można już wrócić!) to zobaczysz Vatican Postoffice czyli pocztę. Możesz kupić tam pamiątki, ale przede wszystkim znaczek z wizerunkiem papieża oraz pocztówkę z Watykanu (najtańsze kupisz w okienku). Wrzuć ją do skrzynki pocztowej tuż przed budynkiem.
Wyposaż się w długopis, bo nie ma tam darmowych na sprężynce jak na poczciwej poczcie polskiej. A zakup na miejscu znacznie przewyższa wartość. 😉

postoffice
Poczta w Watykanie

Szopka (Presepe dei netturbini) na tyłach Watykanu – Via dei Cavalleggeri 5. Nie odwiedziłam jej, bo byłam przekonana, że można ją obejrzeć tylko w okresie świątecznym. A tak naprawdę -> 15.12-30.01 w godz. 9:00-20:00 a 1.02-14.12 w godz.9:00-19:00; w niedzielę i święta 8:00-11:30.

Dla zaawansowanych

Jeśli to nadal za mało dla Ciebie to możesz  zwiedzić także Skarbiec, Groty Watykańskie i Nekropolię z grobem św. Piotra. Oczywiście jeśli dysponujesz taką ilością czasu. Sama nie zdobyłam się na  to, ale dla szczególnie zainteresowanych – myślę, że warto. Dlatego odsyłam Was do strony, gdzie znajdziecie więcej szczegółów.

Na deser

Ogrody Watykańskie. Gdyby to było lato lub chociaż wiosna – nie odpuściłabym ich. Zwiedzanie jest możliwe z przewodnikiem np. w języku angielskim lub po wcześniejszym porozumieniu w języku polskim. Wymaga wcześniejszej rezerwacji i trwa 2 godziny. Później można przejść do samodzielnego zwiedzania Muzeów Watykańskich.  Podaję stronę z rezerwacją indywidualną oraz grup.

Zwiedzanie Watykanu wymaga dobrej organizacji. Szczególnie, że często mamy zbyt mało czasu, a tak wiele chciałoby się zobaczyć. Ilość możliwości i informacji przytłacza. Wybierz najlepszą opcję spośród przygotowanych specjalnie dla Ciebie pakietów i miej miłe wspomnienia! 🙂

Pozdrawiam,

travel with Head! 🙂

Reklamy

5 myśli na temat “Watykan – Jak To Ugryźć?

Dodaj własny

  1. Watykan to nie było nigdy miejsce do którego muszę się wybrać i zwiedzić za wszelką cenę. Ale, nie mniej jednak, przygotowałaś świetny mini przewodnik w pigułce. Wszystko jasno i prosto. Ogromne ułatwienie dla kogoś, kto planuje się tam wybrać 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: